Metody usuwania złowonnych zanieczyszczeń gazowych – porównanie technologii
mgr inż. Małgorzata Szołtys
Wzrost wymagań w zakresie jakości środowiska zwiększa wysiłki na rzecz ograniczenia szkodliwego i uciążliwego oddziaływania obiektów gospodarki ściekowej i komunalnej, instalacji przeładunkowych odpadów, kompostowni oraz obiektów z innych gałęzi przemysłu, m.in. spożywczego i przetwórczego, hodowli zwierząt, zakładów papierniczych, przemysłu tytoniowego. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów wymaga szczegółowej analizy i oceny przez właściwe podejście do oczyszczania powietrza, zarówno podczas planowania na etapie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, fazie projektowania, jak i podczas eksploatacji obiektu. Poniższy artykuł ma na celu ogólną charakterystykę najbardziej popularnych technik oczyszczania powietrza:
- biofiltracji,
- absorpcji chemicznej,
- adsorpcji na węglu aktywnym.
Do najbardziej popularnych i szeroko stosowanych technologii oczyszczania powietrza z odorantów można zaliczyć biofiltrację. Jest to skuteczna i tania metoda przydatna szczególnie wtedy, gdy gazy odlotowe charakteryzują się niską temperaturą, dużą wilgotnością oraz niezbyt wysokimi stężeniami zanieczyszczeń. Do rozkładu zanieczyszczeń biofiltry wykorzystują aktywność mikroorganizmów zasiedlonych na odpowiednim materiale strukturalnym. Warstwę wypełnienia stanowią przeważnie korzenie drzewne, kora drzewna, wrzosy, torf, kompost lub inny materiał pochodzenia organicznego, który zawiera składniki konieczne do odżywienia bakterii. Intensyfikacja procesu możliwa jest głównie poprzez dobór najbardziej aktywnych mikroorganizmów oraz optymalizację warunków ich życia przez odpowiednie przygotowanie powietrza wpływającego do biofiltra.
Podczas projektowania i doboru złóż biofiltracyjnych istotnymi sprawami są:
- odpowiednia selekcja i rozmnożenie mikroorganizmów degradujących trudno rozkładalne zanieczyszczenia organiczne, zwłaszcza substancje będące składnikami zanieczyszczeń gazów odlotowych,
- optymalizacja warunków przebiegu biofiltracji oraz opracowanie sposobów uzyskania maksymalnych wydajności tego procesu,
- ustalenie warunków procesowych takich jak: odpowiedni poziom pH, stopień wilgotności, temperatura, zawartość tlenu, dodawanie odpowiednich substancji odżywczych wspomagających przebieg biodegradacji.
Kolejnym rozwiązaniem technologicznym jest absorpcja, która jest jedną z bardziej efektywnych metod szczególnie przy dużych strumieniach gazu i stężeniach dominującej substancji zapachowej (tj. H2S, NH3). Absorpcja jest połączona zwykle z reakcja chemiczną, w wyniku której następuje separacja zanieczyszczeń z fazy gazowej do ciekłej. Charakter przepływu gazu przez kolumnę wypełnienia skrubera jest określony przez projektanta na etapie doboru urządzenia i ściśle powiązany z charakterem usuwanych zanieczyszczeń.
Wyróżnia się wiele typów absorberów, a do najczęściej spotykanych należą skrubery przeciwprądowe. Mają one swoje zastosowanie przy usuwaniu wysokoskoncentrowanych zanieczyszczeń gazowych. Powietrze przepływa przez kolumnę wypełnienia, przeciwprądowo przez kolumnę wypełnienia, będąc jednocześnie z góry zraszane cieczą przez system dysz, zapewniając większą powierzchnię wymiany masy. Ciecz zraszająca jest rozprowadzana na górze kolumny wypełnienia, a następnie zbierana w zintegrowanej ze skruberem studzience. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń, w skruberze może panować środowisko kwaśne, zasadowe bądź utleniające.
W przypadku skruberów o przepływie krzyżowym faz, zanieczyszczone powietrze przepływa poziomo przez jedno lub kilka kolumn wypełnienia. Wysoką efektywność w usuwaniu zanieczyszczeń uzyskuje się w urządzeniach wielostopniowych. Skrubery o przepływie krzyżowym faz są stosowane głównie do oczyszczania gazu o różnej fizyczno-chemicznej charakterystyce zanieczyszczeń. Jedna kolumna wypełnienia może pracować w środowisku kwasowym, kolejna w zasadowym lub utleniającym. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość usuwania zanieczyszczeń wchodzących w reakcję z kwasem lub zasadą w obrębie jednego urządzenia z zachowaniem wysokiej wydajności procesu oraz małych strat ciśnienia. Każdy stopień kolumny wypełnienia ma swój własny system recyrkulacji, dlatego każdorazowo można dobrać inne warunki pracy danego etapu oczyszczania, aby osiągnąć optymalne warunki procesu. Dobór i zastosowanie indywidualnego systemu dozowania zależny jest od koncentracji zanieczyszczeń oraz wymaganej wydajności procesu. Opisane powyżej procesy absorpcji chemicznej niejednokrotnie stanowią etap wstępny do dalszego procesu oczyszczania powietrza metodą biofiltracji.
Adsorpcja na węglu aktywnym bazuje na zjawisku gromadzenia się cząsteczek na powierzchni adsorbentu wskutek występowania sił międzycząsteczkowych lub tworzenia wiązań chemicznych. Szybkość tego procesu jest uwarunkowana tempem dyfuzji adsorbatu do powierzchni. Ma wydajność adsorpcji ma wpływ wiele czynników związanych zarówno z powierzchnią i właściwościami węgla aktywnego (dystrybucja porów, rozmiar cząsteczkowy) jak i właściwościami roztworu (pH, temperatura).
Efektywność procesu adsorpcji wzrasta wraz z:
- spadkiem masy cząsteczkowej usuwanych zanieczyszczeń,
- spadkiem temperatury (ze wzrostem temperatury następuje proces odwrotny – desorpcja),
- spadkiem rozpuszczalności zanieczyszczeń,
- wydłużeniem czasu kontaktu w złożu. Proces adsorpcji składnika gazowego jest związany z szybkością dyfuzji cząsteczek zanieczyszczeń w fazie gazowej do powierzchni zewnętrznej adsorbenta. Dalszym etapem jest dyfuzja w porach adsorbenta do powierzchni wewnętrznej i adsorpcja na tej powierzchni. Gdy zaadsorbowana w danych warunkach masa substancji zbliżona jest do ilości równowagowej, następnym etapem procesu adsorpcyjnego oczyszczania gazu jest usunięcie tej substancji z powierzchni adsorbenta, tj. desorpcja.
Dezodoryzacja powietrza to jedno z trudniejszych zagadnień techniki oczyszczania powietrza. Porównanie powyżej opisanych metod dezodoryzacji zostało przedstawione w tabeli nr 1. Dobór metody i projektowanie urządzeń oczyszczania powietrza powinny być podporządkowane następującym wielkościom: strumieniowi i składowi zanieczyszczonego gazu, sprawnością procesu, a przy tym wielkością kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Wybór skutecznej metody niejednokrotnie opiera się na wieloletnim doświadczeniu inżynierskim. Firma Tholander Ablufttechnik GmbH z siedzibą w Viernheim posiada duże doświadczenie w zakresie instalacji oczyszczania powietrza, stanowiących indywidualne rozwiązania techniczne. W ofercie firmy znajdują się zarówno systemy bazujące na metodzie biofiltracji, absorpcji chemicznej jak i adsorpcji na węglu aktywnym. Blisko 20-letnie doświadczenie w planowaniu, realizacji i uruchamianiu instalacji na rynkach międzynarodowych oraz ponad 500 instalacji referencyjnych o różnej wydajności, gwarantuje naszym Klientom fachowe wsparcie w rozwiązywaniu trudnych problemów uciążliwości zapachowej.
Porównawcze zestawienie metod dezodoryzacji gazów odlotowych
Metoda | Zalety | Wady |
---|---|---|
Biofiltracja |
|
|
Absorpcja chemiczna |
|
|
Węgiel aktywny |
|
|
LITERATURA
[1] VDI – 3477 Richtlinien Biologische Abgasreinigung Biofiltrer (2004).
[2] L. Wang, J. R. Taricska, Y. Hung, J. Eldridge, K. Hung Li, Air Pollution Control Engineering, Volume 1.
[3] Warych J., Oczyszczanie gazów. Procesy i aparatura, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, (1999), Warszawa.
[4] Kośmider J., Mazur-Chrzanowska B, Wyszyński B., Odory, Wydawnictwo Naukowe PWN (2002), Warszawa.
[5] Paderewski M.L., Procesy adsorpcyjne w inżynierii chemicznej, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa (1999).
[6] Bojanowska I., Uniwersytet Gdański, Instrumenty ochrony powietrza oraz metody ich wykorzystania.